I. Uluslararası Kişisel Verileri Koruma Kongresi Gerçekleştirildi
17 Kasım 2021

I. Uluslararası Kişisel Verileri Koruma Kongresi; Kurumumuz ile İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Türk-Alman Üniversitesi Hukuk Fakültesi iş birliğinde 12-13-14 Kasım tarihlerinde, İstanbul’da düzenlendi.

Üç gün boyunca toplamda 14 oturum olarak planlanan “Kişisel Verilerin Korunması” temalı Kongre, Türkçe ve İngilizce olarak genel ve eş zamanlı, yüz yüze ve çevrimiçi oturumlarla gerçekleştirildi.

Alman Federal Veri Koruma Otoritesi Başkanı Prof. Dr. Ulrich KELBER, Almanya-Schleswig Holstein Veri Koruma Otoritesi Başkanı Marit HANSEN, Bulgaristan Veri Koruma Otoritesi Başkanı/EDPB Başkan Yardımcısı Ventsislav KARADJOV ve KKTC Kişisel Verileri Koruma Kurulu Başkanı Hürol MEAR başta olmak üzere; yurt içinden ve yurt dışından akademisyenler ve uzmanlar Kongre'ye konuşmacı olarak katıldılar.

Şehitlerimiz için Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşımızın okunmasıyla başlayan Kongre’nin açılış konuşmalarını; İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Haluk ALKAN, Türk-Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil AKKANAT, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muharrem KILIÇ ve Kurum Başkanımız Prof. Dr. Faruk BİLİR gerçekleştirdi.

BİLİR, kişisel verilerin korunması anlayışının kişinin bizatihi kendisinin korunmasını amaç edindiğini, kişinin şeref ve saygınlığının muhafaza edilmesinin ve mahremiyetinin sağlanmasının aracı olduğunu söylerek, kişisel verilerin korunmasının hayatın her alanında gözetilmesi gereken bir husus olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. “Saklayacak bir şey yoksa endişe edilecek bir şey yoktur” yaklaşımının, temel hak ve özgürlükler ile çelişmekte olduğunu dile getiren BİLİR, “mahremiyet, kişiye sunulan bir seçenek, bir lütuf değildir” dedi.

“Kişisel Verilerin Korunması Kanunu; özgürlük-güvenlik, teknoloji-mahremiyet, bireyin korunması-veri temelli ekonomi ve kişisel verileri işleyenlerin menfaati ile verisi işlenen kişilerin temel hakları bakımından denge gözetmektedir” diyen BİLİR, “Kişisel veriler; hukuka uygun bir şekilde meşru amaçlar için işlenmeli, gerektiğinde güncelliği sağlanmalıdır. Amaçla sınırlılık ve ölçülülük gibi Kanunda sayılan ilkelere riayet edilmeli, kişisel veriler işlendikleri amaç için gerekli olan süre kadar muhafaza edilmelidir. Bu temel ilkeler, kişisel verilerin işlenmesinde uyulması zorunlu olan ilkelerdir. Veri işleme faaliyetinin olmazsa olmazı niteliğindedir” diyerek Kanunun temel ilkelerinin önemine dikkat çekti...
Kaynak: https://www.kvkk.gov.tr/Icerik/7078/I-Uluslararasi-Kisisel-Verileri-Koruma-Kongresi


Yorumlar


bir minduce projesidir
copyright 2010-2021 ©   |   kullanım koşulları & gizlilik
Kongre Ekle Eklenecek kongrenin bilgilerini giriniz.
Bizi Facebook'ta Takip Edin