19. Türk Tarih Kongresi

KONGRE TARİHİ
03 Ekim - 07 Ekim 2022

KONGRE ŞEHRİ
Ankara, Türkiye
KONGRE WEB SİTESİ
19tarihkongresi.ttk.gov.tr
DAVET
Türk ve Türkiye tarihine dair özgün bildirilerin sunulduğu Türk Tarih Kongrelerinin ilki 1932 yılında, Türk Tarih Kurumu kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün riyasetinde başlatılmıştır. Bu önemli tarihî kongrelere eklenecek olan XIX. Türk Tarih Kongresi 3-7 Ekim 2022 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilecektir.

Türk ve Türkiye tarihi ile ilgili ilmî araştırmaları değerlendirmek ve sonuçlarını yaymak amacına matuf olarak başlatılan Türk Tarih Kongreleri, bugün kendi alanında ve dünya çapında en saygın toplantılardan sayılmaktadır.

1932 ve 1937 tarihli I. ve II. Türk Tarih Kongrelerinde Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk bizzat yer almış, Kongreyi yakından takip etmiştir. Sonraki kongrelerde de Cumhurbaşkanlarımız İsmet İnönü, Cevdet Sunay, Fahri Korutürk, Turgut Özal ve Süleyman Demirel Türk Tarih Kongrelerini kendi himayelerine almış; farklı dönemlerde Başbakanlarımız ve Bakanlarımız ile devlet erkânı Kongrelere teşrif etmişlerdir.

İlk düzenlendiği tarihten günümüze Türk ve Türkiye tarihine dair kıymetli bilgilerin sunulduğu Türk Tarih Kongrelerinde, yurt içi ve yurt dışından en yetkin akademisyenler yer almış, dünyanın saygın tarih kuruluşları da bilimsel katkılarını sunmuşlardır. Kongre esnasında oluşan ilmî müzakere ortamı ve Kongrelerin ardından sunulan bildirilerin kitaplaştırılması, Türk Tarih Kongrelerinin tarihimiz ve tarihçilik açısından kalıcı bir yer edinmesini sağlamıştır.

KONGREUZMANI.COM veritabanında kayıtlı etkinliklere ait tarih, yer ve diğer içerik detayları ilgili yıl içerisinde yetkili kurum tarafından değiştirilebilir. Lütfen etkinliğe ait resmi web sitesinden güncel bilgileri teyid ediniz. HATA BİLDİR: Bu etkinlik detaylarında hata varsa bize iletebilirsiniz.

Yorumlar


Takvime Ekle Google Outlook iCal
bir minduce projesidir
copyright 2010-2021 ©   |   kullanım koşulları & gizlilik
Kongre Ekle Eklenecek kongrenin bilgilerini giriniz.
Bizi Facebook'ta Takip Edin