4. Mülkiye Uluslararası İlişkiler Kongresi

KONGRE TARİHİ
15 Ekim - 16 Ekim 2020

KONGRE ŞEHRİ
Ankara, Türkiye
KONGRE WEB SİTESİ
www.mulkiyeircongress.org
DAVET
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü tarafından düzenlenen “Mülkiye Uluslararası İlişkiler Kongreleri”nin dördüncüsü 15-16 Ekim 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Bu yılki kongremizin başlığı “Küreselleşmenin Sonu?” olarak belirlenmiştir.

Doğu Bloku’nun çözülmesi, Sovyetler Birliği’nin dağılması, Soğuk Savaş’ın sona ermesi, entegrasyon hareketlerinin ivme kazanması, neoliberal eğilimlerin güçlenmesi ile birlikte küreselleşme toplumları, siyasal sistemleri ve hatta bireyleri derinden etkilemiştir. Bu ekonomik ve siyasal sistemsel dönüşüm sürecinde, toplumlar arasındaki ilişkiler, devletlerin egemenlik alanlarını da aşarak iç içe geçmeye başlamıştır. Dolayısıyla ekonomik krizler, göç, terörizm ve gelir dağılımındaki adaletsizlik gibi pek çok sorun da bu dönemde küresel bir nitelik kazanmış ve söz konusu sorunlara küresel çözümler aranması yönündeki eğilimler güçlenmiş, küresel yönetişim kaçınılmaz bir gelişme olarak algılanmıştır. Buna karşılık son yıllarda küreselleşme sürecini tehdit eden bir dizi gelişmeyi gözlemliyoruz: Serbest ticaretin önünde yükselmeye başlayan yeni engeller, devleti ve devlet egemenliğini güçlendiren siyasal gelişmeler, radikalleşen ve keskinleşen siyasal liderler ve siyasal hareketler. Kongremiz küreselleşmeyi bu yeni meydan okumalarla birlikte ele almayı hedeflemektedir. Dünya siyasal ve ekonomik sisteminin karşı karşıya kaldığı meseleler kongre süresince tartışılabilecek ve geleceğe ilişkin değerlendirmeler bu bağlamda ortaya konabilecektir. Küresel sistem, küresel aktörler ve devlet etkileşimi bu kritik süreçte tekrar tartışılabilecektir. IV. Mülkiye Uluslararası İlişkiler Kongresi’nde çok aktörlü ve çok boyutlu bir konu olarak küreselleşmenin krizini çeşitli disiplinlerin farklı bakış açılarıyla irdelemeyi amaçlamaktayız.

KONGREUZMANI.COM veritabanında kayıtlı etkinliklere ait tarih, yer ve diğer içerik detayları ilgili yıl içerisinde yetkili kurum tarafından değiştirilebilir. Lütfen etkinliğe ait resmi web sitesinden güncel bilgileri teyid ediniz. HATA BİLDİR: Bu etkinlik detaylarında hata varsa bize iletebilirsiniz.

Yorumlar


Takvime Ekle Google Outlook iCal
bir minduce projesidir
copyright 2010-2021 ©   |   kullanım koşulları & gizlilik
Kongre Ekle Eklenecek kongrenin bilgilerini giriniz.
Bizi Facebook'ta Takip Edin