1. Ulusal Çocuk ve Ergen Diyabet Sempozyumu

KONGRE TARİHİ
03 Ekim - 05 Ekim 2019

KONGRE ŞEHRİ
Ankara, Türkiye
KONGRE YERİ
Hilton Otel

KONGRE WEB SİTESİ
www.uceds2019.org
DAVET
Değerli Meslektaşlarımız,

Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği ve Diyabet Çalışma Grubu tarafından, ülkemizde ilk kez düzenlenecek olan 1. Ulusal Çocuk ve Ergen Diyabet Sempozyumu, 3-5 Ekim 2019 tarihinde Ankara’da gerçekleşecektir.

Günümüzde bilim ve teknoloji alanındaki hızlı ilerlemelerle çocukluk çağı diyabetinin tanı, ayırıcı tanı, tedavi ve izleminde birçok yenilikler olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Diyabet yönetiminde bütün bu gelişmeleri diyabetli çocuk ve ailelerin yaşamına uygulamak gerekmektedir. Tanısal süreçten tedavisine kadar diyabet yönetimi multidisipliner yaklaşım gerektiren ve yaşamın tüm alanlarını içeren bir etkinlikler bütünüdür. Çocukluk çağının uzun ve ihtiyaçları birbirinden farklı psikososyal süreçler barındıran dilimlerin bütünü olduğu düşünüldüğünde diyabetle yaşamın gereksinimleri de farklılaşmaktadır. Bir yenidoğan diyabetinin yönetimi ile çocuk ve ergenin gereksinimleri bambaşkadır. Tip1,Tip2 Diyabet ile monojenik diyabetin tedavi yaklaşımları birbirinden farklıdır. Kreşteki bir diyabetli yavrumuzla, üniversite sınavına hazırlanan gence yaklaşım değişecektir. Bütün bunlar iyi bir diyabet yönetiminde çocuk endokrinoloji uzmanı, diyabet eğitim hemşiresi, beslenme uzmanı, psikolog, sosyal hizmet uzmanının işbirliği ile çalışması, her paydaşın üzerine düşeni yapması ve tüm ekibin yüksek düzeyde bilgi, beceri ve uygun davranış kazanması ile mümkün olacaktır. Diyabet ile ilgilenen ekiplerin yalnızca hastanelerde hizmet vermesi de yeterli değildir. Çocukların yaşadığı tüm çevrelere dokunmaları; aile bireyleri başta olmak üzere kreş, okul, servis gibi yaşam alanlarına da ulaşmaları gerekmektedir. Çocukluk çağı diyabetinin yaşamın her alanında yönetilebilmesi için diyabet ekiplerinin gelişen ve değişen bilgi ve becerilerle donatılması, diyabetli çocuk, ailesi ve çevresine bütüncül yaklaşımın benimsetilmesi 1. Ulusal Çocuk ve Ergen Diyabet Sempozyumu’nun en önemli amacıdır. Bu amaç doğrultusunda Sempozyumda, diyabetin bütün alanlarının konuşulup tartışılacağı bilimsel düzeyi yüksek bir ortam yaratılacaktır. Ayrıca Okulda Diyabet Programı başta olmak üzere diyabetteki sosyal projelere geniş yer verilecektir. Sempozyumumuzda diyabetle ilgili araştırmalarımızın sözlü ve poster sunumları olacak, ilginç ve yönetimi güç olgular tartışılacaktır. Ülkemizdeki diyabetli çocuk ve ergenlere yüksek kalitede hizmet verebilmek amacıyla diyabet ekibinin bilimsel ve davranışsal niteliğini artırmayı hedefleyen sempozyumun yararlı ve verimli geçmesi sizlerin vereceği katkı ve desteklerle mümkün olacaktır. Tüm diyabet dostlarını sempozyumda görmeyi umud eder, vereceğiniz destekler için .teşekkürlerimi iletirim.

Saygılarımla

Prof. Dr. Zehra Aycan
Sempozyum Başkanı
Düzenleme Kurulu adına

KONGREUZMANI.COM veritabanında kayıtlı etkinliklere ait tarih, yer ve diğer içerik detayları ilgili yıl içerisinde yetkili kurum tarafından değiştirilebilir. Lütfen etkinliğe ait resmi web sitesinden güncel bilgileri teyit ediniz. HATA BİLDİR: Bu etkinlik detaylarında hata varsa bize iletebilirsiniz.

PAYLAŞ: WhatsApp Facebook X.com LinkedIn
Takvime Ekle Google Outlook iCal
bir minduce projesidir
Kongre Ekle Eklenecek kongrenin bilgilerini giriniz.