COVID-19 Pandemi Sürecinde Kadın Sağlığı ve Üreme Sağlığına Bakış Toplantısı

KONGRE TARİHİ
26 Aralık - 27 Aralık 2020

KONGRE YERİ
Online

KONGRE WEB SİTESİ
www.uremesagligi2020.org
DAVET
Değerli Üreme Sağlığı Çalışanları,

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında başladığı kabul edilen ve tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi hem günlük hayatı kesintiye uğratmış, hem de sağlık hizmetlerini tamamen COVID-19 ile bağlantılı hizmetlere yöneltmiştir. Tüm ülkeler sahip oldukları sağlık hizmet kapasitesini bu hastalıkla mücadeleye yoğunlaştırmıştır. COVID-19 bulaşlı hastaların tedavisi, temaslı kişilerin tesbit edilmesi ve gerekli tanı testlerinin yapılması sağlık sisteminin öncelikli ve kimi zaman da tek görevi haline gelmiştir. Rutin muayeneler ve ayaktan tedavi edilebilecek durumlar, acil olmayan başvurular, kişilerin enfeksiyon korkusu ve sağlık kuruluşlarının hizmet önceliklerinin değişmesiyle ötelenmiştir. Buna karşın doğum, düşük, gebelik komplikasyonları, gebelik izlemi, kontrasepsiyon gereksinimi gibi üreme sağlığı ile ilgili durumların ertelenmesi mümkün değildir.

Üreme sağlığı ve cinsel sağlık (ÜSCS) en temel insan haklarından biridir. Üreme çağındaki kadın nüfusu yirmi milyonu geçen ülkemizde yılda yaklaşık bir milyon iki yüz bin doğum gerçekleşmekte, son TNSA-2018 ‘e göre de her 100 kadından 12’sinin kontraseptif ihtiyacı karşılanamamaktadır. Bu nedenlerle kaliteli üreme sağlığı ve cinsel sağlık hizmeti sunma çabasına yoğunlaşmış olan sağlık sistemi pandemi sürecinde oldukça zorlanmıştır. Pandemi süreci, ÜSCS hizmet sunumundaki bu sorunların yanısıra, bu hizmetlerin geleceğe taşınmasında temel rolü olan tıp, hemşirelik, tıpta uzmanlık eğitimlerinin de aksamasına yol açmıştır. Kontrasepsiyon ve Üreme Sağlığı Derneği olarak bilgilerin tazelenmesi, yeniliklerin gündeme gelmesi amacıyla çevrim-içi bir sempozyum yapmayı hedeedik. Amacımız, üreme sağlığı hizmeti sunan tüm paydaşlarımızın bu eğitimden faydalanmasıdır.

Verimli bir toplantı olması dileğiyle tüm üreme sağlığı gönüllülerinin değerli katılımlarını bekliyoruz.

Prof. Dr. Berna Dilbaz
Kontrasepsiyon ve Üreme Sağlığı Derneği Başkanı
Sempozyum Başkanı

KONGREUZMANI.COM veritabanında kayıtlı etkinliklere ait tarih, yer ve diğer içerik detayları ilgili yıl içerisinde yetkili kurum tarafından değiştirilebilir. Lütfen etkinliğe ait resmi web sitesinden güncel bilgileri teyit ediniz. HATA BİLDİR: Bu etkinlik detaylarında hata varsa bize iletebilirsiniz.

PAYLAŞ: WhatsApp Facebook X.com LinkedIn
Takvime Ekle Google Outlook iCal
bir minduce projesidir
Kongre Ekle Eklenecek kongrenin bilgilerini giriniz.