Türkiye 13. Tarla Bitkileri Kongresi

KONGRE TARİHİ
01 Kasım - 04 Kasım 2019

KONGRE ŞEHRİ
Antalya, Türkiye
KONGRE WEB SİTESİ
www.tarlabitkileri2019.org
DAVET
Dünyada ve ülkemizde ekim alanı ve üretim miktarı yönünden en önemli tarımsal üretim grubunu oluşturan tarla bitkileri, insan ve hayvan beslemesi için temel besin kaynağıdır. Türk tarımının ve tarıma dayalı sanayisinin gelişmesi büyük ölçüde tarla bitkileri tarımına bağlı olup, tarım alanlarının %83’ünde tarla bitkileri yetiştiriciliği yapılmaktadır. Tarla bitkileri; insanların olmazsa olmaz kabul edilen beslenme, giyinme, barınma ve tedavi gibi temel ihtiyaçlarını büyük ölçüde karşılayan en önemli ürünlerdir. Dünyada bu amaçlarla tarımı yapılan ve “stratejik” olarak kabul edilen en önemli 10 kültür bitkisi de (buğday, mısır, çeltik, sorgum, arpa, patates, şekerkamışı, şekerpancarı, soya ve pamuk) tarla bitkisidir. Ancak, ülkemizdeki yapısal sorunlar, iklim değişiklikleri ve üretimdeki aksaklıklar nedeniyle birçok üründe ithalat bağımlılığı gün geçtikçe artmaktadır. Gelecekte gıda ihtiyacının daha da artacak olmasına bağlı olarak tarımsal üretim, uluslararası ilişkilerde su ve petrol gibi stratejik bir öneme sahip olacaktır. Bu nedenle araştırma-geliştirme aşamasından, üretimin pazarlanmasına kadar her şeyin planlı yapılması, tarımsal ürünlerde dış alımın azalmasına ve sürdürülebilir tarımsal üretimin gerçekleştirilmesini sağlayacaktır.

Dünyanın gelişmiş tarım ülkelerinde; tohumluk, toprak işleme, ekim ve dikim, gübreleme, sulama, ilaçlama, hasat, harman, depolama ve nakliye gibi üretim faaliyetleri daha akıllıca yönetilerek çevreye duyarlı ve sürdürülebilir bir tarımsal üretim hedeflenmektedir. Bilim ve teknolojideki gelişmelere bağlı olarak tarla tarımında yaşanan hızlı dönüşümlerin uzağında kalmamak, bilakis Türkiye’de çağdaş anlamda tarımsal eğitim ve öğretimin başladığı Ankara Yüksek Ziraat Enstitüsü’nün kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün de ifade ettiği “muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmalıyız” hedefine ulaşmada Ulusal Tarla Bitkileri Kongre’lerinin çok büyük önem taşıdığının farkındayız.

Türkiye’nin tarla bitkileri tarımının gelişmesine ve karşılaşılan temel sorunların aşılmasına rehberlik yapacak araştırmaların değerlendirilmesi amacıyla Türkiye XIII. Tarla Bitkileri Kongresi Tarla Bitkileri Bilimi Derneği’nin katkılarıyla Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü tarafından düzenlenecektir. Bu kapsamda, Türkiye’de tarla bitkileri yetiştirme ve ıslahı ile bu bilim dalına katkı veren diğer temel ve uygulamalı bilimi dallarında faaliyet gösteren üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör temsilcilerinin bir araya gelerek tarla bitkileri bilimi ve teknolojileri üzerine sunumların yapılacağı, bilgilerin ve deneyimlerin paylaşılacağı bir kongre ortamını yaşatmayı hedefliyoruz.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü olarak bu ulusal kongreye ev sahipliği yapmak ve sizleri ağırlamaktan onur ve gurur duyacağız.

Kongre Düzenleme Kurulu

KONGREUZMANI.COM veritabanında kayıtlı etkinliklere ait tarih, yer ve diğer içerik detayları ilgili yıl içerisinde yetkili kurum tarafından değiştirilebilir. Lütfen etkinliğe ait resmi web sitesinden güncel bilgileri teyid ediniz. HATA BİLDİR: Bu etkinlik detaylarında hata varsa bize iletebilirsiniz.

Yorumlar


Takvime Ekle Google Outlook iCal
bir minduce projesidir
copyright 2010-2019 ©   |   kullanım koşulları & gizlilik
Kongre Ekle Eklenecek kongrenin bilgilerini giriniz.
Bizi Facebook'ta Takip Edin