3. Gıda ve Beslenme Politikaları Zirvesi

KONGRE TARİHİ
04 Aralık - 05 Aralık 2019

KONGRE ŞEHRİ
Ankara, Türkiye
KONGRE YERİ
HiltonSA Otel

KONGRE WEB SİTESİ
www.gtbd2019.org
DAVET
Dünya artık içinde doğduğumuz dünyadan uzaklaşmaya başladı. Nüfusun hızla artması, bulunduğumuz yüzyılda gerçekleşen teknolojik yenilikler ve hayatın artan temposu yaşam tarzlarımızın ve beslenme alışkanlıklarımızın da değişmesine yol açtı. 2 bin yıl öncesinde 300 milyon olan dünya nüfusu, şu anda neredeyse 8 milyara ulaşmış durumda. 2050 yılına kadar ise 10 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor. Şehirleşme oranını ise dünyada sürekli bir artış eğiliminde. Türkiye oranlarına baktığımızda, 2019 TUİK verilerine göre, il ve ilçe merkezlerinde yaşayanların oranı %92.3. Uzmanlar, beklenen dünya nüfusunun beslenme ihtiyacının karşılanabilmesi için küresel gıda üretiminin yüzde 50 artması gerektiğini vurguluyor. Öte yandan, Gıda ve Tarım Örgütü’nün 2019 raporuna göre, 2018 yılında dünyada yaklaşık 821 milyon kişi yetersiz beslenme sorunu yaşadı. Yetersiz beslenmeye bağlı büyüme bozukluğu yaşayan 5 yaşın altındaki çocukların sayısı ise 154.8 milyon. Buna karşılık, dünya üzerinde 640,9 milyon yetişkin ve 120 milyon çocuk obeziteden muzdarip. Veriler, dünyada yetersiz beslenmenin yanısıra, yanlış beslenmeyle de mücadele edilmesi gerektiğini gösteriyor. Sağlıklı ve sürdürülebilir gıda ve beslenmenin herkesçe ulaşılabilir olması, nüfusunun tamamının besleyici gıdalara ulaşması dünyanın en önemli ihtiyaçları arasında yer alıyor.

Geleneksel hale getirdiğimiz ve Ankara Hilton Otel’de gerçekleşecek olan 3. Gıda ve Beslenme Politikaları Konferansı’nda bu sorunlara çözümler arayacağız. Gelin hep beraber beslenme alışkanlıklarımızı yeniden gözden geçirelim, doğruları yanlışları tekrardan değerlendirelim ve bu yolda katkı sağlamak için fırsatlar yaratalım.

GTBD Yönetim Kurulu Başkanı

Samet Serttaş

KONGREUZMANI.COM veritabanında kayıtlı etkinliklere ait tarih, yer ve diğer içerik detayları ilgili yıl içerisinde yetkili kurum tarafından değiştirilebilir. Lütfen etkinliğe ait resmi web sitesinden güncel bilgileri teyid ediniz. HATA BİLDİR: Bu etkinlik detaylarında hata varsa bize iletebilirsiniz.

Yorumlar


Takvime Ekle Google Outlook iCal
bir minduce projesidir
copyright 2010-2021 ©   |   kullanım koşulları & gizlilik
Kongre Ekle Eklenecek kongrenin bilgilerini giriniz.
Bizi Facebook'ta Takip Edin